www.soudek.cz
Akce a koncerty | Kde nás najdete? | Rezervace |  facebook | Kontakt |
 
     
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 


Tankiáda 2001

      Historicky první tankiáda na Parukářce

      Tankiáda byla akce, která měla vtipnou formou připomenout příjezd "spojeneckých vojsk" v roce 1968 do Československa. Konala se jak jinak než 21.srpna 2001
Jak se ještě odpoledne zdálo, soudruzi chtěli poručit větru a dešti a celou akci pořádanou hospodou Parukářka na Vrchu sv. Kříže zmařit. O tom, že se jim to podařilo alespoň znepříjemnit se dočtete dále. Těsně před otevřením hospody, tedy kolem 13.hodiny, kdy kromě pořadatelů byli na Parukářce první dva hosté se na kopci objevil štáb televize Prima, ale protože se nic nedělo, odjeli s nepořízenou. Později odpoledne se na tankiádu přijeli podívat fotoreportéři z ČTK a tak následují den vyšla fotografie tanku Mráček ve Večerníku Praha a v Hospodářských novinách.

      Nejprve začala soutěž pro děti v kreslení křídou na chodníky. Všechny soutěžící děti převzaly od předsedkyně poroty tehdejší moderátorky ČST paní Kamily Moučkové (nyní působí v Rádiu Svobodná Evropa, České televizi atd.), diplomy, ostatní členové rozdávali dětem zmrzliny a balónky. Mezi recesisty zabloudila i jedna skálopevná soudružka, která se mě snažila přesvědčit, že: "Nebýt těch sovětských kluků, co nám sem přišli pomoc, dopadlo by to s námi moc špatně". Nebudete tomu věřit, ale ta paní byla ochotna převzít od paní Moučkové starý komunistický diplom a ještě na to byla patřičně hrdá. Diplom někdo našel v archivu a byl ještě nevyplněný.

      Jak čas ubíhal, začalo se kolem hospody objevovat stále více tanků. Mikiho největší tank Mráček inspiroval děti k vytvoření "Romského tanku" - jak jej samy pojmenovaly. Nelekejte se, ten tank nemá s rasizmem nic společného. Naopak. Tank vytvářeli právě malí žižkovští Romové. Ale určitě nejvíce zaujal "chodící" tank, jemuž nohy propůjčil malý Jakub. Ten od poroty nakonec dostal diplom za nejkrásnější tank. Jeepaři (fuj to vypadá divně napsaný), možná lépe: džípaři na Parukářku přinesli 6 funkčních modelů tanků a tak po vytyčení dráhy byla s pendrekem pobíhajícím příslušníkem SNB odstartována soutěž o nejrychlejší tank. Lacosta, duchovní otec myšlenky uspořádat na Parukářce tankiádu a jehož myšlenka se jak sám tvrdí zpolitizovala a zvrhla v něco co nečekal, zapojil svůj propracovaný, ale nepojízdný tank i do této soutěže. A udělal dobře, neboť jeden z tanků do něj najel a začal ho tlačit před sebou, takže se nakonec se dostal i do cíle.

      Mezi soutěžními modely se objevil i nejmenší tank vyrobený z cigaretového filtru a špendlíku. Vtipně pojatý byl i další model do soutěže o nejmenší tank. Soutěžící, mimochodem člen umělecké skupiny Charlin-97, vystřihl z kartónu velkou "lupu" na kterou namaloval malinký tank shora a tvrdil, že ten tank je tak malý, že je vidět pouze pod lupou. Další soutěžící z téže skupiny držel v dlani cigaretový popel a tvrdil, že nejmenší tank měl ona, ale že mu právě předčasně shořel. Nejplacatější tank, který měl formu mávátka měl lauf vyroben z limonádového brčka a podle potřeby mu buď visel, nebo stál! Až na samý závěr dorazil na Parukářku největší mobilní tank vyrobený z různých krabic. Jako poklop, sloužila např. krabice od pizzy.      Kolem půl desáté, když byly napsány i zbylé diplomy, měla paní Kamila Moučková, které se celá tato recesistická akce líbila, předat diplomy všem ostatním soutěžícím, došlo však k události, která v nás zanechává pocit hořkosti. Ilja, který na louce vařil pravý ruský šašlik byl Policií donucen k uhašení ohně (přestože se nejednalo o oheň volně otevřený) a po krátkém dohadování byl hlavní pořadatel Miki odvezen k sepsání protokolu na stanici. Tak se to těm bolševikům přece jen povedlo. Soudruzi - znepříjemnili jste nám to! Všichni jsme byli z počínání Policie, mírně řečeno, rozčarovaní. Tato událost se dotkla i paní Moučkové. Protože se Miki nemohl zúčastnit slavnostního vyhlášení vítězů s paní Močkouvou, přešla porota do ilegality a diplomy rozdala tajně.
      Hudební produkce, kterou tu neprávem trochu opomíjím a která pěkně podkreslovala celou tankiádu, skončila přesně v deset večer a pak se ostatní, kteří ještě nešli domů, mohli dívat na promítání dokumentárních filmů o osmašedesátem, které nám i s technikou se svolením Krátkého filmu, a.s. zdarma zapůjčila paní Marta Šímová.

      Jediný, kdo to dotáhl dokonce a na závěr spálil a pak počůral svůj krásný tank a diplom byl Lacosta


    Napsali o nás
  • 16.srpna Blesk
  • 22.srpna Večerník Praha
  • 22.srpna Hospodářské novinynstržm. Leonid Tupý        
Foto   strana 1 | strana 2 |
   


Copyright 1998-2015  ©   Lubomír Soudek
Občanské sdružení Parukářka & Parukářka, s.r.o.
xx
 Občanské sdružení Parukářka
 
 Předpověď počasí
 
 Akce a koncerty
Žižkovská smršť 2015

Nedělní koncerty na Parukářce

Žižkovské pivobraní 2015

   Občanský zpravodaj


  Podporují nás

 
 MF DNES
Slavná Parukářka se má bourat, postaví novou
V žižkovské hospůdce Parukářka na Vrchu Svatého Kříže odpočítávají hodiny, kdy budou muset provoz ukončit. Městská část Prahy 3 rozhodla, že bude celá stavba srovnána se zemí. Na místě má vyrůst nové občerstvení. Pět a půl tisíce lidí, kteří podepsali petici, však se změnou nesouhlasí.
Předmětem sporu mezi radnicí Prahy 3 a majiteli Parukářky se stala přilehlá bouda, která byla vystavěna bez stavebního povolení, a pronájem záchodků. Majitel se hájí tím, že podle zákona na tento typ stavby povolení není třeba, stačí pouze oznámení stavebnímu úřadu, které učinil.
"Domnívám se, že Parukářka je polohou a oblíbeností lukrativní, a to vzbuzuje zájem investorů, což chce radnice využít," řekl současný provozovatel Vladimír Gregůrek. Radnice to popírá s tím, že by ráda na místě vystavěla nové, vyhovující občerstvení .

... napsala mimo jiné 2.10.2004 MF Dnes   Prohlášení
Trestní zákoník umožňuje podle § 188a odst.2b stíhat umělce, tvůrce nebo majitele internetových stránek za propagaci drog ve svých dílech:
"Kdo pomocí tisku, filmu, rozhlasu, televize nebo internetu podněcuje a svádí jiného k braní zakázaných drog, může být potrestán až pěti lety odnětí svobody", praví se v novele trestního zákona, který schválily obě komory parlamentu, a podepsal tehdejší prezident Václav Havel.
V praxi by tak doslovné dodržování tohoto zákona mohlo znamenat postih umělců, kteří ve svých dílech třeba i oslavným způsobem pracují s fenoménem nelegálních narkotik.
       Z tohoto důvodu prohlašuje- me, že pokud Vám některé obrázky na těchto stránkách budou připomínat marihuanu, nemají Vás nabádat k jejímu kouření. Jedná se pouze o technické konopí. Protože jsme horolezecká hospoda, ctíme tradice našich předků horolezců, kteří splétali svá lana z konopných provazů.

Nejčtenější články:

Žižkovské Pivobraní 2015
Žižkovské Pivobraní 2014
Knižní slavnost ParukářkaBook 2014
Parukářka - jiný svět nad Žižkovem
Parku Parukářka hrozí další betonování
Co má s hospůdkou společného bunkr
Karel Čapek - Vrch svatého Kříže (1925)


Kdo jsme:

Občanské sdružení Parukářka
Parukářka, s.r.o.
Bunkr Parukářka

Sociální sítě:

Facebook - Chat serveru Parukářka
Facebook - Koalice Parukářka
Facebook - Referendum Parukářka


Facebokářka